Kurumsal Seo Fiyat Teklifi

Seo

Google AMP Nedir? AMP Ne İşe Yarar?

google amp hakkında bilgiler

AMP, Google ve Twitter tarafından hazırlanmış bir proje olup mobil sayfaların sahip olduğu hızı artırmak için kullanılan bir sistemdir. Kullanıcılara sadeleştirilmiş bir HTML formu sunan bu sistem, tamamen açık kaynaklı olmasından dolayı benimsenmiştir. Mobil kitlesi fazla olan her internet site sahibi, gerekli kodları öğrenmesi durumunda istediği şekilde AMP sayfalar oluşturabilir. Google AMP, Facebook tarafından kullanıma sunulmuş Instant Articles, Apple News gibi girişimlere cevap olarak ortaya çıkmıştır.

Google AMP Neden Hızlıdır?

google amp kurulumu

Google AMP projesinin geliştirilme amacı, internet adresleri için salt okunurluk ve saf hız ortamı oluşturmaktır. AMP projesi, kodlar ile oluşturulmuş sayfaları ön belleğe alarak her ziyaretçiye anlık olarak ön bellekten sunar. Her defasında sayfadan içerik getirilme durumu olmadığından dolayı sayfaların maksimum hız değeri üzerinden açıldığı görülmekte. Özellikle mobil üzerinden orta ve yüksek ölçekte trafiğiniz var ise ziyaretçilerinizi elinizde tutabilmek adına Google AMP tarzı yüksek hız veren girişimlere kesinlikle ihtiyaç duyarsınız.

AMP’nin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

AMP, içerikleri ön bellek üzerinden hızlı bir şekilde ziyaretçilere sunulmasından dolayı internet sitesi sahiplerine büyük kolaylıklar sağlıyor. İçeriklerin ön bellekten sunulmasının herhangi bir zararının olmadığını, bu halde iken dahi Google reklamların ziyaretçilere sunulduğu görülüyor. Önbellek üzerinden gelen her ziyaretçi hakkındaki detaylar Analytics üzerinden ayrıntılı bir şekilde izlenebiliyor. Google tarafından yapılan açıklamaya göre Google AMP kullanan internet sitelerinin AMP kullanmayan sitelere göre mobil sıralamalarının daha üst sıralarda yer aldığı ifade edildi. Bu kesin bir etken olmadığını, AMP kullanan kişilerin artı bir etkene sahip olduğu ifade ediliyor.

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress site sahipleri, AMP eklentisi sayesinde sayfalarını saniyeler içerisinde rahat bir şekilde hızlandırabilirler. AMP kurulumu için eklenti mağazasından 2 adet eklentiye ihtiyacınız olacaktır. İlk eklenti; WordPress AMP’dir. İkinci eklenti ise; AMP for WP-Accelerated Mobil Pages’dir. Her iki eklentiyi indirip aktif ettikten sonra artık içeriklerinizin AMP uyumlu hale getirebilirsiniz. Herhangi bir içeriğiniz URL adresinin sonuna /amp bağlantısını ekleyerek basit, sadeleştirilmiş fakat bir o kadar da hızlı AMP optimizasyonunu test edebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Benzer Yazılar
Seo

Robots.txt Dosyası Nedir ? Nasıl Oluşturulur?

SeoÜcretsiz İçeriklerWordpress

Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır? 2019

Seo

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır? Doğal Seo Çalışmaları

Seo

Büyük Çekirdek Güncellemesi Google Florida 2 

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir