Kurumsal Seo Fiyat Teklifi

Seo

Google Haritalar (Benim İşletmem Rehberi)

Google Harita Kaydı Yapma resimli anlatım

Google Benim İşletmem Hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımızda bulabileceksiniz.

İşletmeniz için çok yüksek meblağlar ile reklam oluşturmak adına çaba sarf etmenize gerek yok. Google ile dijital platformda da düşük maliyetle büyük reklamlar oluşturabilir ve pazarlamacılık sektöründe yükselişe geçebilirsiniz. Web sitesi sahibi olmanız bu alan üzerinde var olmanıza elbette ki büyük katkı sağlayacaktır, her zaman bir adım önde olmanıza ve rakiplerinizi geçmeye yardımcı en ideal kimlik web site sahipliğidir. Ancak varsayalım web siteniz yok, işletme ölçeğiniz minimum ve ajanslara ayıracak yeterli bütçeniz yok. Üzülmeyin yerel işletme sahibi olmanız bile Google için yeterli, yani Google arama sonuçlarında çıkabilir, reklam verebilir ve işletmenize trafik çekebilirsiniz. Nasıl derseniz buyurun anlatalım.

Google Benim İşletmem ile Başlayın

Google My Business yani Google Benim İşletmem. Google bize sunduğu harika ayrıcalıklarından bir tanesidir. Kendi hesabınızı oluşturarak, özellikle bölgesel trafik akışı sağlamada yani harita üzerinde var olarak müşteri potansiyelinizi arttırmada ustadır. Bir çok işletme Google Benim İşletmem Hesabı ile sadece konum, bölge ve benzeri arama sonuçlarından oldukça yüksek potansiyelde müşteri ve ciddi gelir elde edebilmektedir. Bir diğer özelliği ise rapor ve analiz sistemi ile insanların size nasıl, hangi kaynak ve ne zaman aralıklarında ulaştıklarını analiz edebilir böylece bir sonraki optimizelerinizde tecrübe sahibi olacak ve daha fazla kitleye erişebileceksiniz demektir.

Firmanız ne olursa olsun, ister eczane, ister kırtasiye, isterse hastane. Google Benim İşletmem kurulumu, işletmenizin hesabını doğrulama ve yönetme ile var olabilirsiniz.

Google Business (Benim İşletmem)  Giriş Nasıl Yapılır?

https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ masaüstü bilgisayarından giriş yapabilir, cep telefonu veya diğer cihazlarda uygulama olarak da kullanabilirsiniz. Google play için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.vega İos için ise  https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adreslerinden indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrası oldukça basit, gmail hesabınız ile oturum açarak firma bilgilerinizi ekleyebilir ve doğrulamayı gerçekleştirmenizin ardından Google business sahibi olabilirsiniz.

Google Haritalar Seo

Google Harita Sonuçlarında Yükselme (Benim İşletmem Optimizasyonu)

Google tüm kullanıcılarına rehber olarak benim işletmem sayfasını sunmakta. Böylelikle firmalar, kişiler ve tüm kullanıcılar ortak bir ağ içerisinde kısır döngü ile birbirlerinin arz ve taleplerini karşılayabilmektedir. Oldukça faydalı olan bu sistem ile Google rehbere sahip olmak da bu denli kolay masrafsız ve kazançlıdır.

Hizmet sektörün de ise Google üst sıralarında gözüken oran haritalar yoğunluğundadır. Yani Google haritalarda var olmak, olmayan işletmelere göre bir adım öne geçmenize olanak sağlar.

Peki ya Google haritalarda üst sıralara nasıl çıkabilirsiniz?

 1. İletişim bilgileriniz mutlaka doğru olmalıdır.
 2. Çalışma saatleriniz mutlaka yazılmalıdır.
 3. Yayınlar bölümünde düzenli olarak içerik paylaşımında bulunun.
 4. Etiketler kısmında işletmeniz ile ilgili kelimeler oluşturun
 5. Hizmet bölgelerinizi yazın
 6. İşletmenizi anlatan görsellere ağırlık verin
 7. Kullanıcı ve ziyaretçilerinizden işletmeniz hakkında yorum ve değerlendirme talep edin
 8. Her beğeni veya yorum için olumlu geri dönüş sağlayın

Google Haritalara İşletme Konumu Ekleme (Benim İşletmem Kaydı)

 • Benim işletmem hesabınıza giriş yapın
 • İşletme isim benzerliği gibi durumların önüne geçebilmek adına öncelikle işletmenizin ismini aratın.
 • Herhangi bir sonuç bulursanız şayet başka bir kişi tarafından işletmenin doğrulanmış olduğunu ispat eder.
 • Bu durum için ise Bir işletme girişinin sahipliğini isteme ile yardım sayfasına ulaşın.
 • İşletmeniz menüde yer almıyor ise hayır bunlar benim işletmelerim değil ya da işletmeyi doğru olarak girdim butonuna tıklayın.
 • Daha sonra işletmeniz hakkında çeşitli bilgiler sorulacaktır, eksiksiz doldurun adres ve telefon bilgilerini mutlaka girin ve gönder seçeneğine tıklayın.

Yerel İşletme Girişi İle Video Yayınlama

MyBusiness 2018 yılı itibari ile hesabınızla video yayınlayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilir ve arama sonuçlarında, haritalarda farkındalık yaratabilirsiniz. Bu sayede işletmenizi, markanızı veya kimliğinizi kullanıcılara harika bir deneyim olarak sunabilirsiniz.

Google Haritalar Analizi

Benim İşletmem Analizi Nasıl Yapılır?

Oldukça fazla istatistiki bir arada barındıran mubusiness analiz sayesinde sizi kimlerin bulduğunu, hangi tarih ve saatlerde ulaştıklarını, haritalar ile ya da arama sonuçlarından mı bağlantı kurduklarını ve bir çok özelliği analiz etmeniz mümkün. Bunlar arasında en önemlisi ise günlük, haftalık veya aylık olarak tıklanma sayınız, ne sıklıkla telefon ile arandığınız veya fotoğraflarınızın kaç görüntülenme aldığı dâhil hemen hemen işletmenizin ihtiyacı olan tüm bilgilere erişebilirsiniz. Böylelikle eksik veya tamamlanması gereken profili tespit edebilir, üzerine yoğunlaşarak hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Yorum Yönetimi

Google Mybusiness Yorum Yönetimi

Öncelikle şunu belirtelim, Google yerel işletme arama sonuçlarında yorum kapatmak mümkün değildir. Ancak memnun kalmadığınız yorumları Google bildirebilirsiniz. Ayrıca müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız işletmeniz için olmazsa olmazdır. Birçok firma olumsuz yorumlar nedeni ile hesabını kaldırmak durumunda kalmıştır. Sizlerde ne kadar olumlu yorum ve değerlendirme alırsanız yükselişiniz o kadar hızlı ve etkili olur.

Google Harita Sonuçlarına Web Sitesi Ekleme

Google benim işletme hesabımda ve haritalarda var olabilmeniz, bilgilerinizi Google tasdikletmeniz önceliğiniz olmalıdır. Ekleyeceğiniz web sitesi ile kullanıcıların size daha kolay erişim sağlamasını gerçekleştirin. Bu sayede randevu al, rezervasyon oluştur, sipariş vermelerini ve menüye göz atmaları gibi seçenekleri pratik biçimde onlara sunmuş olun. Bunun için ise yapmanız gerekenler;

 • Google mybusiness oturum açın
 • Düzenleme girişini seçin
 • URL bölümüne tıklayın ve URL’leri girin
 • Uygulaya tıklayın.

Gördüğünüz üzere oldukça kolay ve önemli bir adım. Müşterileriniz firmanı hakkında güven ve dilediği bilgiye erişme hakkı kazanarak size olumlu geri dönüş sağlar.

İşletmem Hesabına Yönetici Ekleme

Büyük bir firma sahibisiniz ve oldukça fazla şubeniz var, her bir şube için ayrı ayrı yöneticiler ekleyebilir hepsini sadece siz yönetmek zorunda kalmayabilirsiniz. Google haritalar lokasyon ile seçtiğiniz konumun kimin tarafından yönetilmesini istiyor iseniz o kişiyi yönetici yapabilir veya buna davet edebilirsiniz.

 • Benim işletmemde oturum açın
 • Kart görünümünü kullanın
 • Yönetmek istediğiniz yeri seçerek konumu yönete tıklayın
 • Menüden kullanıcıya tıklayın
 • Sağ üst pop-up kutusunda ‘’yeni yöneticiler davet edin’’ tıklayın
 • Kullanıcının görevini seçin
 • Davet’ e tıklayın

Google Benim İşletmem Harita İçin Doğrulama Kodu

Kayıt olduğunuz haritalar için Google tarafından size bir zarf ve bir doğrulama kodu gelmesi gerekmekte. Ancak bir doğrulama kodu size ulaşmadı ise bunun en yaygın sebebi adres sorunudur. Adresinizi tekrar güncellemeli ve postanın size ulaşmasını beklemelisiniz. Diğer yöntemlerden bazıları ise;

 • Posta Kartı (genel kullanımdır)
 • Anında doğrulama (nadir işletmeler için geçerli)
 • Telefon ile onaylama (nadir işletmeler için geçerli)
 • E-posta ile doğrulama

Adres Doğrulama Kartı İle İşletme Hesabını Doğrulama

Google mybusiness için oluşturduğunuz hesabın Google tarafından posta yolu ile size ulaşan 6 haneli kodu http://google.com.tr/isletmemidogrula adresi ile doğrulayabilirsiniz.

Harita Sonuçlarında Adwors Reklamı Verme

Farklı bir kaynak ile reklam vermek için harika bir araçtır. İşletmem hesabınızın reklam oluştur bölümüne tıklayarak Google haritalar ve arama bölümünde reklam verebilirsiniz böylelikle yoğun kullanıcıya erişim sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmemi Kullanma Kılavuzu

 • Benim işletmemi kullanmanız için herhangi bir ofise sahip olmanız gerekmemektedir. Home ofis olarak da işletme kaydını oluşturabilir ve Google rehberde var olabilirsiniz.
 • Google benim işletmem tamamen ücretsizdir.
 • İşletme hesabınız için iletişim bilgilerini mutlaka doğru girmelisiniz.
 • Haritalar özelliği için konumunuzu mutlaka doğru göstermelisiniz.
 • Haritalar özelliği yorum ve değerlendirmeleri dikkate almalı, olabildiğince geri dönüş sağlamalısınız.
 • İşletmem hesabınız ile yayın yapmalı veya içerik oluşturmalısınız.
 • Dijital Atölye ile online eğitim alabilir ve benim işletmem hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Google resmi olarak verdiği eğitim ile online sertifika sahibi olabilirsiniz. https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye

Google Benim İşletmem Kaydınızdan En iyi Düzeyde Faydalanmak ve Google Haritalarda Yükselmek İçin Bizlerden Destek Alabilirsiniz.

[Toplam:4    Ortalama:4.8/5]
Benzer Yazılar
Seo

Robots.txt Dosyası Nedir ? Nasıl Oluşturulur?

SeoÜcretsiz İçeriklerWordpress

Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır? 2019

Seo

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır? Doğal Seo Çalışmaları

Seo

Büyük Çekirdek Güncellemesi Google Florida 2 

11 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir