Kurumsal Seo Fiyat Teklifi

Seo

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır? Doğal Seo Çalışmaları

Doğal Seo Çalışmaları

Seo Nedir ? Seo; Dijital tanım alanı için yapılan çalışmalar kapsamında Google, Yandex, Opera gibi tüm arama motorlarında Web sitesinin üst sıralara çıkması anlamına gelmektedir. (Search Engine Opimization) yani arama motoru optimizasyonudur.

Seoçalışmalarının nitelikli amacı, dijital Pazar yerinde rakiplerini geridebırakabilmek, ziyaretçi sayısını arttırabilmek, satış grafiğini yükseltebilmekve marka bilinirliğini hedeflenen yükselişe ulaştırabilmektir.

Yapılan doğru seo çalışmaları ise istenilen sonucu verir ve sitenin istenilen konuma erişmesini, böylelikle hedeflenen pozitif olguya ulaşmasını sağlayabilir.

Seo’nun Amacı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Firmalarındoğru ve orantılı büyümelerinde en büyük etkiye sahip olan Seo Çalışmaları,titizlik ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte adım adım ilerletilenmarkanın, gelişmelerine göre seo çalışmalarına yön vermekte ayrıca bir avantajolacaktır.

Örneğinreklam alanında istenilen grafiği elde etmiş bir sayfanın, sosyal medyaüzerinde de aynı etkiye sahip olması yeni bir hedef olacaktır. Yani orantılı-eşit ağırlıkta tüm dijital materyaller de dengeyi korumak ve yükselişe geçmesiiçin yapılan çalışmaları pay etmek önemli bir husustur.

Öncelikleşunu belirteyim ki, Seo başlı başına bir alandır. Yani sadece sosyal medyayönetimine hâkim bir kişiden seo çalışması yapmasını asla beklemeyin ve talepdahi etmeyin.

Ya da sadeceweb tasarım alanında muhteşem olan birinden de öyle.

Ancak profesyonel ve uzman kişiler ile çalışmak size geri dönüşü yüksek veriler sağlayabilir.

Seo Nasıl Yapılır?

Aslındaönceliğimiz Seo kriterlerinin neler olduğuna yönelik olsun. Yani Seo kavramınıbütünüyle ele alalım. Ve ardından Seo çalışmasına değinelim.

Seo Çeşitleri Nelerdir ?

Seoçalışması iki ana dalda toplanmaktadır. Bunlardan birisi Site İçi Seo Çalışması, diğeri ise Site Dışı Seo Çalışması.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi Seo Nedir? Site içi seo; çalışma adından da anlaşılacağı üzere, web sitenin kendi içinde uygulanması gereken kriterlerin çalışma sahasıdır. İçerik yönetim sistemleri, WordPress, Joomla gibi alt yapılarda site içi seo yapabilmek oldukça elverişli ve pratiktir. Bu yönetim sistemleri ile entegreli olan eklentiler sayesinde site içi seo yapmak kolaylaşmıştır. Örneğin günümüzde Seo açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan WordPress ile uyumlu olan Yoast Seo çalışmalarında en sık tercih edilen eklenti çeşitlerinden biridir.

Elbette özelalt yapılı web sitelerinde bu tip eklentiler kullanmak pek de mümkünolmadığından bu husus da dikkat edilmesi gereken Seo kriterleri ise şuşekildedir.

Title { Başlık }

Siteninarama motorları tarafından çok daha iyi algılanmasına da rol oynayan <Başlık>kısmının en fazla 70 karakter olması öngörülür. Uzun tutulan başlıklar aramamotorlarında spam olarak algılanabilmektedir.

Başlığınıziçeriğiniz ile alakalı olmalıdır. Ziyaretçiyi yanıltıcı bir başlık her zamankaybeder. Ziyaretçi arattığı kelime ile uyumsuz bir içeriğe ulaştığında sitedenveya sayfadan çıkış yapar, bu da doğal olarak sitenin hemen çıkma oranınıyükselterek seo puanını düşürür.

Başlığınızdamutlaka anahtar kelime geçirmelisiniz. Keywordsher zaman için arama motorlarından elenerek ziyaretçiye doğrudan sunulanlararasında yer almanızı sağlar.

Description { Site Açıklaması }

Siteaçıklaması arama motorlarında başlığınızın altında içeriğinizle alakalı kısabilgi veren bölümdür. Anahtar kelime kullanılmalı ve başlığınız ile uyumluolarak ziyaretçiye erişmelidir.  150karakterini bu açıklama kısmında sunabileceğiniz bir bölmedir. Bu nedenle nekadar ilgi uyandırıcı ve verimli ise sitenizin trafiği o kadar artacaktır.

Content { İçerik }

Sitenin encan alıcı noktası elbette ki içeriktir. İçeriğin ziyaretçi gözündenhazırlanması önemlidir. Ziyaretçiyi memnun etmek, tekrar siteye girişinisağlamak ön planda tutulmalıdır. Unutmayın siteniz sizin işletmenizdir. Buişletme de ürünleriniz harika, reklamlarınız muhteşem ancak hiçbir satışpersoneli bulunmuyor.

Yanimüşteriyi ikna edici bir girişimin olmaması, müşteriyi bakıp çıkmaya iter.İçerik ile ise ne kadar donanımlı olduğunuzu ve müşterinizin ne istediğinibildiğinizi vurgular. Ona istediğini vermelisiniz. Tüm içeriklerinizdeziyaretçinin memnun ayrılmasını sağlamalısınız.

İçeriğiniz bir makale ise dikkat etmeniz gerekenler.

 1. Samimi bir dil bilgisi olmalıdır.Ancak dikkat edin samimi ve resmi olarak bunu uygulayın. Ziyaretçi bu hoşhavadan mutlu olmalı ve yazılarınızı okurken içtenliğinizi fark etmelidir. Çokresmi bir dil kullanmanız sadece istediği bilgiyi alıp uzaklaşmasını sağlar.
 2. Makalenizin en önemli seokurallarından birisi tabi ki ezberlenmiş olan 300 kelime mantığıdır. Mutlaka enaz 300 kelimelik bir makale paylaşılmalıdır.
 3. Makalelerinizi resim, video, Gıf gibiyardımcı elementler ile zenginleştirin. Elbette bunları yaparken seokriterlerini ihmal etmeyin. { Alt açıklama, tanım vb.}
 4. Ziyaretçinin yazıyı okumasınısağlayın. Kelimeleri çok uzun tutmayın. Sıklıkla paragraf oluşturun ve bold,italık, font gibi elemanlardan yararlanın.
 5. Makale içeriği içerisinde mutlakaanahtar kelimelerinize yer verin.
 6. Elbette en önemli unsurlardan birisiözgün olmasıdır. Kopya içerik her zaman siteye dezavantaj verir. Sitenin geriplana atılmasının en büyük rollerinden birisi kopya içerik sendromundangeçmektedir. Özgün olmaya bakın, eğer bir yerden alıntı yaptıysanız dahi bunukaynak olarak belirtmeyi unutmayın.
 7. Makale içerisine {Bağlantı} ekleyin.Aynı site, farklı site hiç fark etmez ekleyeceğiniz linkler seo kriterlerindeönemli bir yere sahip.

Keywords { Anahtar Kelime }

Anahtarkelimeler çok aşırı derecede kullanılmamalıdır. Yani sayfayı boğan keywords herzaman için spam tehdidi demektir. Akışa uygun, kullanılması gereken yerlerdekullanırsanız eğer daha olumlu sonuçlar doğurmaya neden olur.

Bu başlıklartemel kurallar arasında bulunmaktadır. Seoya uygun olarak hazırlanan bualanlar, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilir olmayı sağlar.

Seo’nun Mantığı

Site içi seoyapılmadan site dışı seo yapılması mümkün değildir. Mümkün olsa bile hiçbirverim elde edilemeyecek türdendir. İllegal yöntemler ile site trafiği bir ka.Saat veya birkaç gün yükselme yaşayabilir. Ancak istikrarlı bir yükseliş içinsite içi seo çalışmasının kusursuz olması gerekir.

Kod yapısı,içerik analizi, sosyal medya yönetim ve çalışmaları, backlink çalışmalarınınkalitesi, arama motorlarının koşulları ve seo uyumlu site için tüm buçalışmalar prensip ve özenle yapılmalıdır.

Bu konuda diğer yazımız ” Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır ? (On Page SEO) ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Site Dışı Seo Nedir?

Site Dışı Seo Nedir ? Site dışı seo; Arama motorlarının en dikkat çekici kısmı site dışı seo çalışmalarıdır. Site için alınan linkler her zaman için kıymet taşır. Mesela popüler bir içeriğin linkini herkes paylaşıyor bu tabiki doğal yolla backlink sağlıyor. Ancak sağlam kaynaklı, kaliteli sitelerin linklerini almak için ise büyük uğraşlar verebiliyorsunuz.

Sitenizinfarklı kaynaklardan, sitelerden övgü alması elbette arama motorlarınıfazlasıyla memnun eder. Bu durum sadece backlink çalışması için geçerlideğildir. Yorum almak, beğeni almak ve sitenin linkini paylaşmak son dereceönem taşır.

Sosyal medyaplatformunda site linki paylaşımı, içerik paylaşımı, bloglarda yorum alma veyayapma, forumlarda bilgi paylaşımı, kısaca etkileşim halinde olurken sitenindoğal yolla reklamını yapabilmek sitedışı seo çalışmalarını kapsar.

Bağlantılinkleri site dışı seonun tanımı sayılabilir. Rakip analizi yaparak siteninkonumunu gözlemlemek ve buna bağlı backlink kaynağı oluşturmak çok önemlidir.

Kalitesiz vesitenizle hiçbir alakası olmayan sitelerden backlink almak ancak link çöplüğünesahip olmanızı sağlayacaktır. Buna nazaran daha az ama daha sağlam referanslarile bu kaynaklara erişmeniz en doğrusu.

Site içiseonuzun yüksek olması, sizi doğal yöntemler ile site dışı seoya itecektir.Yani ne kadar kaliteli ve farkındalık yaratmış paylaşım ve içerikleriniz olursakullanıcılar site linkini seve seve paylaşacak ve ziyaretçi profilinizi eldenele genişletecektir.

Sosyal medyaaracılığı ile de sitenin marka bilinirliğini arttırmayı desteklemeli, bukanallar üzerinden beğeniler, yorumlar ve siteye trafik çekebilirsiniz.  Site performansınız her zaman zirvedeolmalıdır. Ziyaretçileriniz sizlerden sık sık haber almalı ve rakiplerinizemeydanı boş bırakmamalısınız.

Aslında bir bakımdan seo nedir, seo nasıl yapılır sorusunu cevapladık, ancak genel itibari ile bir toparlamak gerekli.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Genel hatlarile seo çalışmalarının en organik tekniğine değinelim.

 • Sitekodları her daim arama motoruna uyumlu hale getirilmeli ve optimizeedilmelidir.
 • Tümdijital pazarlama araçları etkin şekilde kullanılmalı ve gerekli analizler sıksık yapılarak takipte kalınmalıdır.
 • Rakipsiteleri güncel olarak takip ve analiz etmek gereklidir. Backlink kaynakları,tüm bağlantı ve içerikler, her biri için ayrı strateji geliştirilmelidir.
 • Sitehızı arttırma çalışmaları yapılmalıdır. Hızlı açılan site her zaman artıdır.{Page Speed Test}
 • Tümiçerikler kurallarına göre hazırlanmalıdır. Eklentilerden destek alınmalı vegerekli koşulları sağlamak önemlidir.
 • Görsel,video ve çeşitleri zengin tutulmalı, boyutları özenli veya açıklamalarıbulunmalıdır.
 • Sitereferansını arttırıcı Backlink sahibi olmaya gayret edilmelidir. Kalitelireferanslar tercih edilmelidir.
 • İçerikleritekrar tekrar düzenleme, eksik veya fazla anahtar kelimeleri ayıklama, analizederek içerikleri iyileştirmelisiniz.
 • Özgünüretimler yapmalı, kopya içerikten kaçınmalısınız. Bolca ve özgünce makalehazırlamalı, spamdan uzak durmak için aşırı anahtar kelimeleri eksiltmelisiniz.
 • Alanadı ve domaini kaliteli şekilde temin etmelisiniz.
 • Markabilinirliğini güçlendirmek için sosyal medya bağlantılarında gerekliçalışmaları arttırmalı, sosyal medyanın gücünü site trafiğine çekmelisiniz.Marka itibarını yükseltmek adına reklamlara başvurmalısınız.
 • Sitetasarımında her zaman modern olmayı, responsive tasarım ile mobil uyumlu olarakziyaretçilerinize sunmayı tercih etmelisiniz.

Birde seoçalışmalarını genel itibarı ile etkileyen faktörlere değinelim. Bu faktörlerile sitenin hangi durumlarda nasıl etkileşim alabildiği konusunda fikir sahibiolabilirsiniz.

Bu konuda diğer yazımız ” Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır? Off Page SEO ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seo Çalışmalarında Diğer Faktörler

Seoçalışmalarını doğrudan etkileyen bazı faktörler bulunmakta. Bu faktörler gözönüne alınarak uygulanan tüm çalışmalarda yüksek verim alabilme oranı yükselir.Yani bu analizler ile yapılan seo çalışması olumlu sonuç doğurur.

 • Sitedekalma süresi {time on site }
 • SitedenHemen çıkma oranı – süresi
 • Oturumbaşı sayfa sayısı
 • Backlinksayısı
 • Bağlantıveren IP sayısı
 • Verilenbağlantıların Domain sayısı { referrin domain }
 • SSLSertifika sahipliği {Https}
 • Anahtarkelime yoğunluğu {keywords}
 • Metatitle içerisinde keywords kullanımı

Tüm buolgular dikkatle ve titizlikle yerine getirildiğinde emin adımlar ile aramamotoru zirvesine ulaşmak mümkündür. Sitenin kalıcılığı ve ziyaretçilerinönceliği olması sağlanılır ve istenilen başarıya ulaştırır.

Kapsamlı ve uzun vadede yapılabilen bu seo mantığı için asla acele etmeyin. Çünkü her biri ayrı ayrı irdelenerek ve üzerinde emek harcayarak oluşturulacak verilerdir. Kısa vadede zirveye çıkmak asla mümkün değildir. Her bir zengin veri, elbette doğru seo tekniğine bağlıdır. Doğru seo tekniği ise verilerin geri dönüşümünü yükselterek hedeflenen konuma ulaşmasının en temel öğesidir.

Seo hakkında diğer sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam:4    Ortalama:4.8/5]
Benzer Yazılar
Seo

Robots.txt Dosyası Nedir ? Nasıl Oluşturulur?

SeoÜcretsiz İçeriklerWordpress

Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır? 2019

Seo

Büyük Çekirdek Güncellemesi Google Florida 2 

SeoWordpress

Wordpress Site Hızlandırma Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir